دوشنبه، 1 مرداد 1403
Monday, July 22, 2024
 
سوخو با آنتونوف و توپولف قابل مقایسه نیست
16:23 - 1397/3/22

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی از تلاش روسیه برای حذف مجوز افک برای فروش سوخو به ایران خبر داد و انعقاد قرارداد خرید را مشروط به اخذ مجوزهای استاندارد و ایمنی از سازمان هواپیمایی اعلام کرد.

مقصود اسعدی سامانی به لزوم نوسازی ناوگان هوایی و نیاز به مجوز اوفک برای خرید هواپیماهای اروپایی و آمریکایی تاکید کرد و گفت: یکی از گزینه‌های کاهش عمر ناوگان هوایی کشورمان خرید هواپیماهای سوخو است.

او گفت: این شرکت روسی درصدد کاهش تجهیزات آمریکایی هواپیمای سوخو و تامین تجهیزات از سوی شرکت‌های اروپایی است تا برای فروش آن به ایران نیازی به اخذ مجوزهای افک نباشد.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی به مردم در مورد این هواپیماها اطمینان خاطر داد و گفت: به ‌طور قطع هر هواپیمایی که وارد ناوگان کشورمان می‌شود مجوزهای مورد نیاز از سوی سازمان هواپیمایی را کسب خواهد کرد.

اسعدی سامانی به قابل قیاس نبودن سوخو با آنتونوف و توپولف‌ اشاره کرد و گفت: دیگر هواپیماهای روسی همچون ایلیوشین، یاک و توپولوف برنامه‌ای برای عرضه هواپیمای مسافربری میان‌برد ندارد و دیگر شرکت‌های هواپیمایی چون میتسوبیشی، بمباردیر و ... نیاز به مجوز افک دارند.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی گفت: تاکنون دو شرکت هواپیمایی تفاهم‌نامه خرید هواپیماهای سوخو 100 را منعقد کردند و سایر ایرلاین‌ها هم به دنبال اجاره این مدل هواپیما هستند.

در این میان سوخو سوپر جت روسی تنها گزینه‌ای بوده که اعلام کرد با همکاری با اروپا حاضر است قطعات آمریکایی به ‌کار رفته خود در هواپیمای خود را به زیر 10 درصد برساند تا بتواند بدون مجوز هیچ کشوری هواپیمای خود را به ایران بفروشد.

منبع: www.aira.ir


نویسنده: پرتو

ارسال برای یک دوست