دوشنبه، 1 مرداد 1403
Monday, July 22, 2024
 
مشکل تامین ارز پابرجاست
17:29 - 1397/3/6

با وجود اعلام بانک مرکزی مبنی بر تامین ارز مورد نیاز ایرلاین‌ها در هفته گذشته، امروز مقصود اسعدی‌سامانی دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی بار دیگر از نبود ارز برای پرداخت برخی هزینه‌های جاری ایرلاین‌ها خبر داد و افزود: در برخی از پروازهای خارجی از جمله نجف و عراق ایرلاین‌ها باید برای خدماتی که در فرودگاه دریافت می‌کنند، به‌ صورت نقد هزینه‌ها را بپردازند و تبدیل حواله به ارز نقد در این فرودگاه بسیار دشوار است.

اسعدی‌سامانی درباره مشکلات پرداخت‌های ارزی برای ایرلاین‌های داخلی پس از بروز مشکلات و نوسانات در بازار ارز، اظهار کرد: بانک مرکزی پس از اجرای سیاست‌های جدید ارزی، مجوز مصارف ارزی به ‌صورت حواله‌ای را به ایرلاین‌ها صادر کرد.

او افزود: پس‌ از آن درخواست‌های ایرلاین‌ها برای در اختیار داشتن ارز حواله‌ای برای سایر مصارف ارزی به بانک مرکزی ارائه شد که خوشبختانه با تامین ارز حواله‌ای با این مصارف هم موافقت شد.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی با بیان اینکه درحال‌ حاضر برای پرداخت دستمزد ارزی خدمه خارجی با مشکل مواجه هستیم، گفت: هرچند که بانک مرکزی با اصلاحیه دستورالعمل مصارف ارزی شرکت‌ها تا حدی مشکلات ایرلاین‌ها را در این حوزه حل کرد اما در برخی از بخش‌ها ایرلاین‌ها نیاز به ارز نقدی دارند و با حواله امکان پرداخت هزینه‌ها نیست.

اسعدی‌سامانی با تاکید براینکه صرافی‌ها هم نمی‌توانند ارز موردنیاز شرکت‌ها را پرداخت کنند، گفت: برای پرداخت حقوق و دستمزد خدمه خارجی با مشکل ارز نقدی مواجه هستیم و از بانک مرکزی درخواست کرده‌ایم که منابعی برای پرداخت‌های نقدی شرکت‌ها در نظر بگیرند.

او افزود: در حال‌ حاضر پرداخت حقوق خدمه خارجی زمان‌بر شده است چراکه هر یک از خدمه‌های خارجی در ناوگان هوایی کشورمان مشغول به کار هستند از یک شرکت خارجی مامور شده‌اند و حواله ارزی باید به این شرکت خارجی ارائه شود تا در آن کشور به خدمه‌ای که در ایران مشغول به کار هستند، پرداخت کنند.

اسعدی‌سامانی ادامه داد: قبل از صدور حواله ارزی باید ثبت ‌سفارش و گشایش اعتبار انجام شود و بعد از حواله به شرکت خارجی ارائه شود بنابراین طی این مراحل پرداخت‌ها را زمان‌بر کرده است.

منبع: www.aira.ir


نویسنده: پرتو

ارسال برای یک دوست